ZAPROSZENIE DO MUZEUM – KAMIENICY ORSETTICH
Każda wystawa zorganizowana w jarosławskim Muzeum odznacza się starannością i rzetelnym odzwierciedleniem faktograficznym. Tak jest i tym razem. 20kwietnia otwarto w tym miejscu nową ekspozycję, potrójnie tematyczną. Nadano jej tytuł: „Początki Państwa Polskiego. Rocznica Chrztu 966 – 2016. Dominikanie w Jarosławiu”.
Pomysł ciekawy. Pięknie wpisuje się w rocznicę Chrztu Polski. Na otwarcie przybyli muzealnicy, historycy, duchowni, artyści, przedstawiciele władz i jarosławianie, którzy zawsze uczestniczą w ważnych wydarzeniach środowiskowych.
Koncepcja i organizacja wystawy jest dziełem Krystyny Kieferling, aranżacji dokonali wspólnie K. Kieferling i H. Górecki. Warto nadmienić, że Henryk Górecki dla potrzeb tego przedsięwzięcia wykonał szereg zdjęć i reprodukcji fotograficznych. Na uwagę zasługuje fotograficzne przedstawienie drzwi Kolegiaty Bożego Ciała. Ich autorem jest artysta rzeźbiarz Stanisław Lenar. Odzwierciedlają one kilkadziesiąt epokowych wydarzeń z historii Polski.
Jarosławska wystawa przedstawia też portrety Mieszka I i Dobrawy, woja tarczownika i mieszczkę w ubiorach typowych dla I wieku państwa Polan, reprodukcję XIV/XV – wiecznego fresku „Pochód narodów Europy do Krzyża” znajdującego się w kościele św. Piotra w Strasburgu itp.
Osobny dział ekspozycji stanowią fotografie przedstawiający wybitnych dominikanów, którzy wielce zasłużyli się dla Ziemi Jarosławskiej. Krystyna Kieferling omówiła cele i strukturę formalną przedsięwzięcia. A zawiera ono jeszcze wiele innych atrybutów (przedmioty pochodzące z wykopalisk, zdjęcia drużyny wojów nadwiślańskich, których tradycje „na Rękawce” kontynuuje stowarzyszenie KRAK, obraz będący malarską wizją Chrztu Mieszka I itp.).
Tuż przy wejściu do Sali ekspozycyjnej umieszczono chrzcielnicę wypożyczoną z kościoła pw. św. Stanisława i Mikołaja w Jarosławiu.
Tekst, foto i repr. fot: HENRYK GRYMUZA