NOWE ROCZNIKI MIŁOŚNIKÓW JAROSŁAWIA
Jarosławska „mała Ojczyzna” to do siebie ma, że integruje ludzi w różnym wieku i różnych profesji. Magiczne miasto Jarosław. To tu przebywali i modlili się m.in. Jan III Sobieski, ks. Piotr Skarga i Franciszek II Rakoczy. Miasto Sobieskich, Zamoyskich, Ostrogskich, Kostków i Tarnowskich posiada bogatą przeszłość dziejową. Jest ona od ponad 80 lat pielęgnowana m.in. przez Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia. Młodzi ludzie współtworzący Stowarzyszenie „Muzyka Dawna w Jarosławiu” przywracają dawne tradycje śpiewacze i muzyczne.
Ważnym elementem działalności SMJ jest popularyzacja wiedzy o historii i przemianach Jarosławia, o życiu jego mieszkańców w przeszłości i obecnie. 15 listopada w Wielkiej Izbie im. Romualda Ostrowskiego będącej siedzibą SMJ zgromadziło się wiele osób – mieszkańcy miasta, członkowie towarzystwa, nauczyciele, pracownicy naukowi miejscowej Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej, muzealnicy, historycy, specjaliści z dziedziny historii sztuki itp. Tego dnia bowiem miała miejsce promocja dwóch wydawnictw – XXIV tomu Rocznika SMJ i IV Zeszytu Rocznika Młodych. Pierwsze z wymienionych wydawnictw zawiera kilkanaście artykułów, z których część dotyczy procesu odzyskania niepodległości w latach 1917 – 1920, polskiej poezji niepodległościowej, pierwszowojennych cmentarzy wojskowych, dziejów Jarosławia na przełomie XVI i XVII wieku, wielokulturowości mieszkańców miasta, rzemieślników wykonujących stolarkę drzwiową w okresie od końca XVIII wieku do roku 1939.
Pozostałe artykuły dotyczą m. in. badań archeologicznych w krypcie kościoła pw. św. Jana w Sieniawie, działalności księcia Władysława Opolskiego, życia i ofiarnej służby kapłańskiej ks. Jana Wojciecha Balickiego, związków Tadeusza Bireckiego z Pantalowic z wizerunkiem Matki Bożej Kozielskiej. Całość tomu zamyka „Kronika Wydarzeń SMJ”.
Zeszyt „Rocznika Młodych” zawiera publikacje młodych autorów – uczestników tegorocznej edycji „Zlotu Gwiaździstego Śladami Przeszłości”. Temat wydarzenia nosił nazwę: „W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę – I wojna światowa i walka
o Niepodległość”.
Czwartkowe (15.11) spotkanie było okazją do refleksji i reminiscencji traktujących o zagadnieniach poruszonych w XXIV tomie Rocznika. Publicystom z Jarosławia, Rokietnicy i innych miejscowości wręczono autorskie egzemplarze. Wyrazy uznania pod ich adresem wyraził prezes zarządu Stowarzyszenia Tadeusz Słowik.
Tekst i foto: HENRYK GRYMUZA

