KAZIMIERZ IVOSSE I IWONA PINNO NA SPOTKANIU AUTORSKIM W MOK-U
Ojciec i córka. Oboje utalentowani i zakochani w poezji, prozie i pieśni poetyckiej. To dzięki tym klimatom przekazują otoczeniu swoje bolesne doświadczenia z okresu stanu wojennego. 12 grudnia w przededniu 35 rocznicy ogłoszenia stanu wojennego w Polsce Kazimierz Ivosse i Iwona Pinno spotkali się w Sali Kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury ze swoimi przyjaciółmi i wielbicielami ich talentu.
Ten wieczór był czasem powrotów do dramatycznych dni, w których Kazimierz Ivosse i jego przyjaciele doświadczyli represji ze strony ówczesnych władz. Inwigilacja przesłuchanie, paszport w jedną stronę. Tego doświadczył Kazimierz. Nie inaczej było z jego córką, studentką KUL.
Na spotkanie przybyli reprezentanci środowiska poetyckiego Mateusz Pieniążek i Edward Szyler, pierwszy przewodniczący MKZ NSZZ ”Solidarność” w Jarosławiu Kazimierz Ziobro, przyjaciel poety z okresu wspólnej pracy w podziemiu Ryszard Bugryn, przedstawiciele środowiska nauczycielskiego i dziennikarze.
Nie sposób nie zauważyć, że słuchając prozy i poezji Kazimierza Ivosse oraz pieśni z tamtych trudnych lat, słuchacze nie kryli wzruszeń. Represje i retorsje ze strony władz i ubecji były bardzo dotkliwe, ale pomimo tego udawało się prowadzić aktywną działalność polityczną
i wydawniczą. Przypomniano między innymi fakt realizacji nagrań pieśni patriotycznych w domu Ryszarda Bugryna. Dzięki temu powstała kaseta z piosenkami w interpretacji Iwonki.
Kazimierz Ivosse jest jarosławianinem – pisarzem, poetą i dramaturgiem. Na stałe, od 1988 roku, mieszka w Niemczech, aktualnie przebywa w miejscu urodzenia. Jest związany z prasą polonijną (londyński „Dziennik Polski”, paryska „Teczka” itp.) Wydał 17 powieści i kilka tomów wierszy. Napisał kilka słuchowisk radiowych. Jest m.in. członkiem Związku Pisarzy Polskich za Granicą z siedzibą w Wlk Brytanii. Ma w swoim dorobku m.in. takie zbiory jak: „Światłocienie”, „Cisza i cień”, „Garść Nieba, garść piekła”, „Zanim zabrzmi cisza”, „Opowiem to jeszcze raz” itp.
Córka Kazimierza Iwona, absolwentka wydziału historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ma w swoim dorobku kilka zbiorów poezji. Jest także laureatką emigracyjnych festiwali pieśni i poezji. Mieszka w Niemczech, ma troje dzieci. Wychowuje je w polskim duchu katolickim. Na spotkaniu wyśpiewała pieśni oparte m.in. na tekstach ojca, do których skomponowała muzykę.
Poniedziałkowy wieczór literacko-muzyczny długo zapamiętany zostanie przez słuchaczy, którzy noszą w sobie brzemię tych trudnych lat pełnych determinacji walki o wolność i wolne słowo , o podstawowe prawa człowieka.
Tekst i zdjęcia:
HENRYK GRYMUZA