• Kontakt
  • Dodaj treść
  • Powiadom Nas

Serwis informacyjny online - telewizja internetowa. Oglądaj relacje z regionu najważniejsze wydarzenia sportowe, polityczne, kulturalne.

  • POD24Strona główna
  • AktualnościWydarzenia
  • Kulturaw regionie
  • PolitykaPolitycy - partie
  • Sportto zdrowie
  • FotoreportażFoto-relacje Pod24
  • WIDEORelacje
  • Na żywoTransmisje
  • WydarzeniaWarto zobaczyć
  • ArchiwumTo już za nami
Z ostatniej chwili ... :
Program stypendialny MON – szansa na studia i przyszłość w mundurze
Kwalifikacje wojskowe 2026
Święty Mikołaj w Niepublicznym Przedszkolu "Akademia Uśmiechu"
Górnicy w Niepublicznym Przedszkolu "Akademia Uśmiechu"
Rozmowa z Błażejem Borowcem, Dyrektorem Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie.
ARiMR - 30 lat wsparcia dla podkarpackiej wsi
„Reportażystka” – opowieść o Klementynie z Dzieduszyckich Szembek
Kwalifikacje wojskowe
Kwalifikacje wojskowe 2024
Muzeum dostępne
( 1 )
Odsłony: 7474
  • Drukuj
  • E-mail

dyr






Rozmowa z Błażejem Borowcem, Dyrektorem Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

w Rzeszowie.

Pytanie: Panie Dyrektorze, w tym roku ARiMR świętuje 30-lecie działalności. Jak podsumowałby Pan ten czas w kontekście Województwa Podkarpackiego?
Błażej Borowiec: To trzy dekady intensywnej pracy na rzecz rozwoju podkarpackiej wsi. Od momentu powstania Agencji w 1994 roku udało nam się przekazać beneficjentom z regionu blisko 17 miliardów złotych. Wsparcie to trafiło do rolników, przedsiębiorców, przetwórców żywności oraz samorządów, co znacząco przyczyniło się do modernizacji i rozwoju obszarów wiejskich na Podkarpaciu. Szczególnie ważne było wsparcie po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, kiedy zaczęliśmy realizować kluczowe programy unijne, takie jak Program Rozwoju Obszarów Wiejskich czy dopłaty bezpośrednie.
Pytanie: Jakie były początki działalności ARiMR?
Błażej Borowiec: Pierwsze lata to przede wszystkim wsparcie rolników poprzez dopłaty do oprocentowania kredytów. To pozwoliło wielu z nich wyjść z pułapki zadłużenia. W 1999 roku nastąpił przełom – ARiMR została partnerem Polski w negocjacjach z Unią Europejską, co zaowocowało realizacją programu SAPARD. Dzięki temu już przed przystąpieniem do UE na podkarpacką wieś trafiło ponad 302 miliony złotych.
Pytanie: Jak wyglądały działania Agencji po przystąpieniu Polski do UE?
Błażej Borowiec: W 2004 roku przejęliśmy kluczową rolę w realizacji Wspólnej Polityki Rolnej, w tym dopłat bezpośrednich. Do dziś na Podkarpaciu przekazaliśmy blisko 9,2 miliarda złotych z tego tytułu. Realizowany był unijny Program Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Sektorowy Program Operacyjny  na lata 2004-2006, gdzie na podkarpacką wieś wpłynęło łącznie ponad 532 mln zł. W 2007 roku Agencji powierzono w znacznej większości realizację unijnego Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – pierwszego, wielkiego programu modernizacyjnego dla polskiego rolnictwa, który wywołał niespotykany od dekad proinwestycyjny impuls na polskiej wsi. Na konta beneficjentów wpłynęło ponad 3,4 mld zł. Wdrażanie PROW 2014-2020 przyniosło kolejne 3, 1 mld zł. Tylko na modernizację gospodarstw ARiMR od początku korzystania z funduszy europejskich przekazała rolnikom ponad 385, 6 mln zł.
Pytanie: Czy może Pan podać przykłady konkretnych inwestycji zrealizowanych dzięki wsparciu ARiMR?
Błażej Borowiec: Dzięki środkom Agencji powstały nowoczesne zakłady przetwórcze, tysiące budynków gospodarskich zostało wyremontowanych lub wybudowanych od podstaw, a rolnicy zakupili nowoczesne maszyny i urządzenia. Samorządy lokalne zmodernizowały kilometry dróg, zbudowały oczyszczalnie ścieków oraz stworzyły miejsca spotkań dla społeczności wiejskich, takie jak świetlice i place zabaw. Dużą rolę odegrały też środki przeznaczone na działalność kół gospodyń wiejskich – na Podkarpaciu wsparcie dla KGW wyniosło blisko 33 mln złotych.
Pytanie: ARiMR wspierała także rolników w sytuacjach kryzysowych, takich jak susze czy pandemia COVID-19. Jak wyglądała ta pomoc?
Błażej Borowiec: W trudnych momentach Agencja zawsze starała się być wsparciem. W czasie suszy, epidemii ASF, pandemii czy wojny na Ukrainie wprowadzaliśmy programy pomocowe dostosowane do aktualnych potrzeb. Dzięki temu rolnicy mogli szybciej wrócić do normalnego funkcjonowania, a przedsiębiorcy oraz społeczności wiejskie otrzymywały wsparcie finansowe na pokrycie strat.
Pytanie: Jakie wyzwania stoją obecnie przed ARiMR?
Błażej Borowiec: Przyszłość to kontynuacja działań na rzecz zrównoważonego rozwoju wsi, wspieranie innowacji w rolnictwie oraz inwestycji w nowoczesne technologie. Przyszłość to dalsza cyfryzacja i uproszczenie procedur, by beneficjenci mogli jeszcze szybciej i łatwiej korzystać z naszych programów Będziemy także dalej rozwijać system identyfikacji i rejestracji zwierząt, który odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności i nadzorze nad produkcją rolną. Dodatkowo skupiamy się na wspieraniu młodych rolników, co jest kluczowe dla przyszłości sektora rolnego.
Pytanie: Czego życzyłby Pan sobie i Agencji na kolejne lata?
Błażej Borowiec: Przede wszystkim dalszej współpracy z rolnikami, partnerami i samorządami oraz skutecznego wykorzystania środków unijnych i krajowych. Chciałbym, aby efekty naszej pracy były widoczne w każdym zakątku podkarpackiej wsi, a rolnictwo regionu stawało się coraz bardziej nowoczesne i konkurencyjne.
Korzystając z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, pragnę również złożyć wszystkim rolnikom, przedsiębiorcom, samorządom oraz naszym partnerom najserdeczniejsze życzenia. Szczególne słowa kieruję do rolników – ludzi ciężkiej pracy, którzy każdego dnia wkładają swoje serce i zaangażowanie w pielęgnowanie podkarpackiej ziemi i zapewnienie nam zdrowej, wysokiej jakości żywności.
Niech te święta będą dla Państwa czasem odpoczynku i wytchnienia od codziennych trudów, chwilą radości w gronie najbliższych. Życzę, aby Boże Narodzenie przyniosło spokój ducha, ciepło rodzinnego ogniska i nadzieję na lepsze jutro.
Dziękuję za Państwa zaangażowanie i współpracę, która jest fundamentem rozwoju naszej wsi i rolnictwa. Niech nadchodzący Nowy Rok 2025 obfituje w dobre plony, sprzyjającą pogodę,
a także pomyślność w gospodarstwach. Życzę zdrowia, wytrwałości oraz satysfakcji z realizacji zawodowych i osobistych planów.
Niech wspólnie podejmowane działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich nadal przynoszą wymierne korzyści, a podkarpacka wieś pozostaje miejscem, które łączy tradycję
z nowoczesnością.
Z wyrazami szacunku i wdzięczności,
Błażej Borowiec
Dyrektor POR ARiMR
Rozmowę z Dyrektorem Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARiMR przeprowadziła Izabela Kulaga Główny Specjalista ds. Informacji i Promocji w POR ARiMR.

30 lat

Sesje w Jarosławiu

  •  
    VI sesja Rady Miasta Jarosławia

    VI sesja Rady Miasta Jarosławia

    27407 Odsłony

  •  
    V sesja Rady Miasta Jarosławia

    V sesja Rady Miasta Jarosławia

    19256 Odsłony

  •  
    IV nadzwyczajna sesja Rady Miasta Jarosławia

    IV nadzwyczajna sesja Rady Miasta Jarosławia

    17810 Odsłony

  •  
    III sesja Rady Miasta Jarosławia

    III sesja Rady Miasta Jarosławia

    16011 Odsłony

  •  
    II sesja Rady Miasta Jarosławia VIII kadencji

    II sesja Rady Miasta Jarosławia VIII kadencji

    14477 Odsłony

Więcej ...

Sesje w Radymnie

  •  
    LIII Sesja zwyczajna Rady Gmuny Radymno

    LIII Sesja zwyczajna Rady Gmuny Radymno

    18560 Odsłony

  •  
    LII Sesja Zwyczajna Rady Gminy Radymno

    LII Sesja Zwyczajna Rady Gminy Radymno

    20984 Odsłony

  •  
    XL Sesja Zwyczajna Rady Gminy Radymno

    XL Sesja Zwyczajna Rady Gminy Radymno

    20243 Odsłony

  •  
    XXXVI Sesja Zwyczajna Rady Gminy Radymno

    XXXVI Sesja Zwyczajna Rady Gminy Radymno

    21628 Odsłony

  •  
    XXXII Sesja Zwyczajna Rady Gminy Radymno

    XXXII Sesja Zwyczajna Rady Gminy Radymno

    16527 Odsłony

Więcej ...

Sesje w Pruchniku

  •  
    IV Sesja Rady Miejskiej w Pruchniku

    IV Sesja Rady Miejskiej w Pruchniku

    12218 Odsłony

  •  
    III Sesja Rady Miejskiej w Pruchniku

    III Sesja Rady Miejskiej w Pruchniku

    10800 Odsłony

  •  
    II Sesja Rady Miejskiej w Pruchniku

    II Sesja Rady Miejskiej w Pruchniku

    13165 Odsłony

  •  
    I Sesja Rady Miejskiej w Pruchniku VIII kadencji

    I Sesja Rady Miejskiej w Pruchniku VIII kadencji

    12076 Odsłony

  •  
    UROCZYSTA SESJA RM W PRUCHNIKU

    UROCZYSTA SESJA RM W PRUCHNIKU

    9904 Odsłony

Więcej ...

This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

View Privacy Policy

View e-Privacy Directive Documents

View GDPR Documents

You have declined cookies. This decision can be reversed.

You have allowed cookies to be placed on your computer. This decision can be reversed.

  • Strona główna
  • Aktualności
  • Kultura
  • Polityka
  • Sport
  • Zapowiedzi
  • Fotoreportaż
  • Telewizja POD24
  • Transmisje na żywo
  • Wydarzenia
Top | + | - | reset | RTL | LTR
Copyright © Pod24.info telewizja internetowa 2026 All rights reserved. Custom Design by WebMaster Pod24.info
Na żywo